Ośrodek Edukacji Makrobiotycznej
we Wrocławiu

Zdrowie

Od czego zależy zdrowie?

Współcześnie zdrowie determinowane jest w znacznym stopniu przez zachowania ludzi i ich styl życia, a więc czynniki kontrolowane i zależne od indywidualnych i zbiorowych decyzji.

Codziennie decydujemy o tym, co spożywamy, co pijemy, ile śpimy, ile czasu i jak wypoczywamy, czy ruszamy się i uprawiamy sporty, czy palimy papierosy i pijemy alkohol. Spektakularnym potwierdzeniem słuszności opinii, że nasze codzienne nawyki i wybory decydują o naszym zdrowiu są wyniki wieloletnich badań medycznych nad społecznością lokalną miejscowości Framingham w stanie Massachusetts (USA) , rozpoczętych w 1948 r. i kontynuowanych przez kilkadziesiąt lat. Wykazały one następujący zakres wpływu poszczególnych czynników na pojawienie się chorób i przedwczesne zgony mieszkańców tego miasta:

Potwierdzenie poprzez badania naukowe, że najistotniejszym dla zachowania zdrowia czynnikiem jest nasz styl życia oznacza, że poprzez zmianę stylu życia możemy zapobiegać i usuwać objawy wielu chorób.

Do najważniejszych elementów składających się na nasz styl życia należy:

Jednakże w naszym społeczeństwie powszechne jest przeświadczenie, że o naszym zdrowiu decydują czynniki , na które nie mamy wpływu, np. zanieczyszczenie środowiska, stresujące życie, wrodzone skłonności, słaba służba zdrowia czy brak pieniędzy. Więc podejmowanie jakichkolwiek indywidualnych działań zmierzających do zmiany stylu życia na bardziej prozdrowotny nie ma sensu.

Poprawa naszego zdrowia i skuteczność profilaktyki chorób cywilizacyjnych jest bezwzględnie związana ze wzrostem świadomości ludzi, edukacją zdrowotną i pokazywaniem praktycznych sposobów zachowań wspierających zdrowie oraz unikanie czynników ryzyka. Stwierdzono bowiem bezsprzecznie, że nawet przy całkowitym zaspokojeniu potrzeb służby zdrowia, nie jesteśmy w stanie osiągnąć większego wpływu na stan zdrowia społeczeństwa niż 10-15%. Jednym z narzędzi służących tworzeniu zdrowia jest pożywienie.

W ostatnich latach zaszły ogromne zmiany w modelu żywienia.

Najważniejsze z nich to:

Warto zdobywać coraz więcej wiedzy na temat czynników wpływających na naszą codzienną kondycję. Dzięki temu odzyskujemy wpływ na nasze zdrowie ale także na nasze życie i w efekcie rośnie nasza zaradność i podmiotowość.

Czy wiesz że...

Napój z kuzu pomaga zrelaksować umysł i ciało. Jest szczególnie polecany dzieciom; u małych obniża gorączkę. Skutecznie przeciwdziała problemom żołądkowym i jelitowym oraz hipoglikemii, skurczom pojawiającym się przed i po menstruacji, napięciu spowodowanemu nadmiernym spożyciem produktów yang, takich jak chipsy, krakersy i inne twarde wyroby pieczone.

Napój z kuzu