Ośrodek Edukacji Makrobiotycznej
we Wrocławiu

Podstawy

Choroba jako zakłócenie równowagi.

Choroba jest wyrazem zakłócenia równowagi. Symptomy choroby według współczesnej medycyny są dla makrobiotyki tylko sygnałem alarmowym informującym o utracie równowagi.

Makrobiotyka nie interesuje się chorym organem czy chorobą, ale całym organizmem. Przywraca równowagę głównie sposobem odżywiania, uregulowaniem trybu życia, wprowadzeniem ruchu i ćwiczeń fizycznych oraz oddechowych a także kontaktu z naturą.

Makrobiotyka traktuje każdego człowieka odrębnie. Różnimy się wiekiem, płcią, aktywnością zawodową i fizyczną, żyjemy w różnym klimacie itp. Dlatego też nie ma jednej, niezmiennej odpowiedzi na pytanie: jak zachować zdrowie? Korzystać możemy z ogólnych zaleceń standardowej diety makrobiotycznej oraz zasad gotowania, krojenia warzyw, sposobów na dopasowanie energii pożywienia do danej pory roku. Ale dla zachowania dobrego zdrowia musimy nauczyć się obserwować swój organizm, rozumieć sygnały płynące z niego i reagować na jego potrzeby.

Dodatkowo starajmy się robić prostą gimnastykę, automasaż, spacerować, robić ćwiczenia oddechowe. Bardzo istotne dla zachowania zdrowia są też harmonijne relacje z rodziną, przyjaciółmi i znajomymi.

Czy wiesz że...

Napój z kuzu pomaga zrelaksować umysł i ciało. Jest szczególnie polecany dzieciom; u małych obniża gorączkę. Skutecznie przeciwdziała problemom żołądkowym i jelitowym oraz hipoglikemii, skurczom pojawiającym się przed i po menstruacji, napięciu spowodowanemu nadmiernym spożyciem produktów yang, takich jak chipsy, krakersy i inne twarde wyroby pieczone.

Napój z kuzu