Ośrodek Edukacji Makrobiotycznej
we Wrocławiu

Podstawy

DEFINICJA MAKROBIOTYKI

Makrobiotyka (z greckiego macros – wielki i bios – życie) jest nauką o długim życiu w zdrowiu, szczęściu i wolności, jest kontynuacją starego od tysięcy lat praktykowanego sposobu życia i odżywiania, którego istotą jest przestrzeganie równowagi. .

Makrobiotyka oznaczała w starożytnej Helladzie nauczanie oparte na głębokim zrozumieniu Porządku Wszechświata. W V w. p.n.e. Hipokrates, ojciec zachodniej medycyny, w swoim dziele pt. „Klimaty, wody i miejsca" w takim właśnie znaczeniu użył tego terminu, opisując grupę zdrowych i relatywnie długowiecznych ludzi. Hipokrates, który podobno sam przeżył ponad 100 lat, podkreślał konieczność harmonii z otoczeniem, a szczególnie starannego doboru pożywienia. Swoją naukę podsumował znanym aforyzmem : „Niech twoje pożywienie będzie lekarstwem, a lekarstwo twoim pożywieniem"

Słowo „makrobiotyka” zostało po raz pierwszy użyte przez niemieckiego lekarza Krzysztofa Wilhelma Hufelanda w jego książce „Makrobiotyka czyli sztuka przedłużania życia ludzkiego”. Współcześnie została upowszechniona w świecie przez Japończyka Georga Ohsawę oraz jego uczniów Michio Kushiego i Hermana Aiharę.

Makrobiotyka, we współczesnym znaczeniu tego terminu, jest uniwersalną drogą wiodącą ku zdrowemu, w harmonii z otoczeniem przeżywanemu życiu. Uniwersalną, a wiec dla każdego, niezależnie od płci, wieku, wyznawanej religii, poglądów politycznych czy środowiska kulturowego. Dla każdego, kto w jakimś momencie swojego życia dostrzega jedność i współzależność wszystkiego, co go otacza, i kto próbuje jedność tę wspierać. Często takim krytycznym momentem jest pojawienie się choroby, która uświadamia dotkniętemu nią człowiekowi, jak głęboko naruszył podstawowe prawa natury. Prawa, które wszyscy intuicyjnie rozumieją, lecz których naruszanie coraz częściej wymusza współczesna cywilizacja.

Czy wiesz że...

Napój z kuzu pomaga zrelaksować umysł i ciało. Jest szczególnie polecany dzieciom; u małych obniża gorączkę. Skutecznie przeciwdziała problemom żołądkowym i jelitowym oraz hipoglikemii, skurczom pojawiającym się przed i po menstruacji, napięciu spowodowanemu nadmiernym spożyciem produktów yang, takich jak chipsy, krakersy i inne twarde wyroby pieczone.

Napój z kuzu